Mlynárik
Biotop: Prevažne slnečné lúky na okrajoch lesov, lesostepi, presvetlené lesné cesty a čistiny. Tiež brehy vodných tokov. Hojnejší v horských oblastiach.
Čas výskytu imága: Koniec apríla až do októbra, v dvoch až troch pokoleniach v roku.
Status / Početnosť: Bežný a hojný druh.
Biológia motýľa: Tento druh je veľmi podobný s mlynárikom hrachorovým L. sinapis, a spoľahlivé rozlíšenie týchto dvoch druhov je iba na základe determinácie podľa pohlavných orgánov. Podľa literatúry je aj malý rozdiel v bionómii týchto dvoch druhov. Samec pred kopuláciu takzvane ,,zvádza,, samicu priložením svojich tykadiel a cuciaku na jej hlavu, kedy oba jedince stoja oproti sebe. Pri tomto akte samce L. sinapis každých zhruba 30 sekúnd zatrepocú krídlami, otvárajú ich a zatvárajú, čo samce L. reali nerobia.
Samce lietajú pomalým letom nad lúkami, hľadajúc samičky. Tiež radi sajú minerálne látky z vlhkej pôdy. Samičky sajú na kvetoch a po spárení je ich hlavnou činnosťou kladenie vajíčok. Tie umiestňujú veľmi vyberavo len na vhodne rastliny, ktoré rastú na polozatienených miestach. Vajíčko znášajú hlavne zospodu medzi prvým a druhým párom lístkov mladších výhonkov.
Vajíčko: Podlhovasté biele vajíčko zmení neskôr farbu na oranžovú a húsenica sa z neho vyliahne zhruba po týždní.
Húsenica: Húsenica žije 3 až 5 týždňov podľa teploty a počasia. Je veľmi pomalá a len zriedkakedy sa pohybuje. Žerie hlavne za dna.
Živné rastliny: Lathyrus pratense.
Kukla: Zelená kukla má postranný žltý a červený pás a špicatý nos. Je pripevnená hlavou hore a pripásaná opaskom okolo tela na stonke.
Prezimovanie: V štádiu kukly poslednej generácie.
Rozšírenie: Palearkt.