Hnedáčik skoroceľový
Biotop: Lesné stráne a čistiny, okraje vodných tokov, vyprahnuté stepi a pasienky. Kvetnaté lúky a lesostepi.
Čas výskytu imága: Od konca mája do júla, v jednej generácii v roku, aj keď sa občas vyskytuje ešte jedna veľmi sporadická a málopočetná generácia v auguste.
Status / Početnosť: Veľmi hojný druh.
Biológia motýľa: Motýle často sajú na vlhkej pôde alebo na zvieracích exkrementoch. Tiež aj na rôznych kvetoch. Samička po spárení kladie vajíčka na listy živných rastlín zospodu. Preferuje svetlé miesta v lese. Kladie ich spolu v jednej veľkej znáške.
Vajíčko: Biele, vertikálne, rebrované vajíčko sa liahne sa zhruba za 20 dní.
Húsenica: Húsenice si po vyliahnutí ihneď zhotovujú z vlákna hniezdo v ktorom sa ukrývajú. Zakrátko sa rozdeľujú do menších skupín a už si spriadajú len riedke, malé hniezda na listoch. V skupinkách žijú až do jesene, kedy sa už osamostatňujú. V suchom stočenom liste prezimujú na upradenom vankúšiku z vlákna. Prebúdzajú sa na jar kedy sú už úplne samostatné. Žerú za plného slnečného svitu a keď nežerú, sedia ukryte na zemi pod listami, väčšinou v blízkosti živnej rastliny.
Živné rastliny: Scabiosa columbaria, Plantago spp., Melampyrum, Veronica, Centaurea...
Kukla: Biela, strakatá kukla s množstvom hnedých, čiernych a oranžových škvŕn je zavesená hlavou dole na rastline. Štádium kukly je zhruba 2 týždne.
Prezimovanie: V štádiu malej húsenice.
Rozšírenie: Palearkt.