Bielopásovec tavoľníkový
Biotop: Vo vlhkých alebo podmáčaných listnatých lesoch, kde sa vyskytuje hlavne na lesných čistinách, cestách a okrajoch. Taktiež v suchých, svetlých lesoch s výskytom živnej rastliny.
Čas výskytu imága: Od konca mája do polovice júla, v jednej generácii v roku.
Status / Početnosť: Veľmi lokálny a ojedinelý druh.
Biológia motýľa: Motýle poletujú na lesných cestách a čistinách. Často plachtia a sú pomerne rýchle. Radi sa vyhrievajú na listoch stromov a kríkov. S obľubou sajú na tavoľníkoch alebo černiciach. Samce sú veľmi teritoriálne. Samičky po spárení kladú vajíčka najmä na nižšie rastúce halúzky krikov v polotieni.
Vajíčko: Zelenobiele, okrúhle vajíčko je kladené jednotlivo na vrchnú stranu listu, väčšinou na jeho špic. Liahne sa zhruba za 10 dní.
Húsenica: Húsenička po vyliahnutí skonzumuje najprv obal vajíčka, z ktorého sa vyliahla a potom vylezie na špic listu. Zvinie oba konce listu a spraví si trubičku na dĺžku svojho tela, ktorú zvnútra opradie vláknom. V tejto skrýši sedí cez deň. Odtiaľ vylieza v noci a postupne žerie z jednej a druhej strany stredovej žilky smerom ku stonke listu. Po pár dňoch trubička uschne, takže hnedá húsenička vo vnútri splynie s prostredím. S príchodom chladnejších jesenných dní postupne prestáva žrať. Potom pripradie svoju trubičku ku stonke, aby na zimu neodpadla z kríku. Vo svojej trubičke následne prezimuje. Na jar už sedáva na stonkách a je omnoho ťažšie ju nájsť. Miesta kde sedí a kade sa pohybuje si neustále opriada vláknom.
Živné rastliny: Spirea spp.
Kukla: Hnedá kukla visí pripevnená za kremaster hlavou dolu na stonke živnej rastliny. Liahne za zhruba za 10 dní.
Prezimovanie: V štádiu mladej húsenice.
Rozšírenie: Palearkt.