Brahmaeinae:
Lemoniinae:
Čeľaď Brahmaeidae/Lemoniidae (Brahmeovité/Papriadkovcovité) je v Európe (rok 2023) zastúpená 8 druhmi. Z toho na Slovensku žijú 2 druhy.
Sú to pekné, nočné motýle, pričom 2 druhy majú dennú aktivitu. Vyskytujú sa na lúkach a pasienkoch. Brahmaea europaea lieta v lesoch. Húsenice papriadkovcov sa živia púpavovitými rastlinami. Kuklia sa v zemi.
© 1993, Martin Jagelka
Poznámky k chovu papriadkovcovitých:
Chov papriadkovcov je obtiažny. Párenie je jednoduché a dá sa dosiahnuť vo vonkajšom húseničníku. Následné vykladenie samice je bez problémové. Je vhodné aby mala samica v húseničníku aj tenké halúzky a steblá, okolo ktorých kladie znášky vajíčok.
Chov húseníc je spočiatku možný aj v plastovej dóze, pri každodennom vymieňaní listov. Po druhom zvliekaní je najlepšie umiestniť húsenice do vonkajších dóz s predpestovanou púpavou. Medzi púpavu je vhodné zapichnúť aj halúzky alebo stonky, na ktoré húsenice vyliezajú pri odpočinku a zvliekaní. Treba zaistiť aby sa do dózy nedostali, slizniaky, ucholaky, mravce a ďalší predátory.
Kuklenie papriadkovcov a správne držanie kukiel až do liahnutia motýľov je najväčším problémom chovu. Asi najlepšie sa zdá byť, jednotlivé kuklenie každej húsenice zvlášť v platovej dóze (bez vrchnáku) alebo plastovom pohári od piva. Na dno sa dá vrstva mierne vlhkej zeme (najlepšie sa osvedčila hnedá rašelina). Kukli sa následne vyberú a rozmiestnia do húseničníka na vrstvu rašeliny. S prstom sa urobí jamka pre každú kuklu zvlášť. Húseničník umiestnime von pod strechu do tieňa. Cez leto nevlhčíme, až koncom leta a na jeseň pred liahnutím motýľov.