Papriadkovec vresoviskový
Biotop: Vresoviská a piesočnaté stepi s nízkou vegetáciou.
Čas výskytu imága: Október, len v jednej generácii v roku.
Status / Početnosť: Veľmi vzácny druh. Podľa najnovších správ z Holandska (r.2023), nebol už dva roky pozorovaný.
Biológia motýľa: Motýle sú aktívne počas dňa a to hlavne v slnečnom počasí ale lietajú aj keď je zamračené, dokonca aj keď je veľmi nízka teplota. Liahnu sa ráno a samičky zanedlho po vysušení a preklopení krídiel začínajú vábiť samčekov. Ti lietajú zhruba od 10:00 hodiny a ich aktivita sa končí okolo 15:00 hodiny poobede. Párenie je krátke a trvá 10 až 25 minút. Samičky hneď po spárení začínajú lietať a klásť vajíčka. Samce majú veľmi rýchli a kľukatý let. Samice naopak letia takmer priamočiaro a po krátkom lete zosadajú do vegetácie, kde kladú vajíčka. Po nakladení jednej znášky znovu vyletia a po pár metroch sa znovu strácajú vo vegetácii a kladú ďalšiu znášku vajíčok.
Tento druh je veľmi podobný s Lemonia dumi. Na rozdiel od neho, žije batavorum len v Holandsku (odkiaľ bol popísaný), prípadne je ešte možný výskyt z Belgicka alebo západného Nemecka. Jedná sa o západoeurópsky druh z vresovísk, ktorý bol zrejme dlhšiu dobu izolovaný od dumi. Je rozdielny už na pohľad voľným okom. Batavorum je oveľa tmavší, má tenké pásky na krídlach (dumi ich má široké) a bodka na predných krídlach má červený nádych (pri dumi je vždy žltá). Rozdielne znaky sú uvedené na obrázku. Sú tiež rozdiely v kopulačných orgánoch oboch druhov a 1.92% v DNA.
Batavorum má aj odlišnú bionómiu, pričom motýle lietajú aj pri veľmi nízkych teplotách. Samce batavorum sú rýchlejšie a aktívnejšie než dumi. Ich let je prudký a divoký a v chovných podmienkach si veľmi rýchlo zničia krídla.
V chove som skrížil dumi s batavorum. Hybridný potomkovia niesli znaky hlavne dumi – mali široké pásky na krídlach. Zopár jedincov malo červenkastý nádych a tmavšie sfarbenie. Na samice týchto hybridných potomkov som následne nalákal samce dumi z prírody, s ktorými sa spárili. Z ich vajíčok sa ale vyliahlo už len 8 - 10% vajíčok, pričom sa ostatné prepadli akoby boli sterilné. Húsenice mali vysokú mortalitu až nakoniec všetky zahynuli.
Celý článok o Lemonia batavorum.
Vajíčko: Hnedošedé, strakaté vajíčka sú kladené v menších prstencových znáškach okolo stoniek suchých rastlín.
Húsenica: Húsenice sa liahnu v apríli a ihneď po vyliahnutí zliezajú na zem kde sa ukrývajú. Aktívne sú najmä v noci, ale občas žerú aj cez deň.
Pred kuklením dlho vandrujú pokiaľ nenájdu vhodné miesto na zakuklenie.
Živné rastliny: Taraxacum, Hieracium, Sonchus, Lactuca.
Kukla: Červenohnedá kukla je umiestnená plytko v zemi, v zemnej komôrke. Niektoré kukly prezimujú a liahnu sa až na jeseň ďalšieho roku.
Prezimovanie: V štádiu vajíčka.
Rozšírenie: Palearkt (endemit Holandska).