Hamearis lucina Linneaus 1758
Duke of Burgundy
Biotop: Okraje lesov a lesne cistiny a cesty v lesoch, kvetnate luky v riedkych lesoch.
Cas vyskytu imaga: April - Maj, potom este v juli, v dvoch pokoleniach v roku, pricom prve je vzdy pocetnejsie.
Status / Pocetnost: Pomerne hojny druh.
Biologia motyla a spravanie: Je u nas jedinym prislusnikom tejto celade, ktora je rozsirena najma v tropicke Amerike. Motyl svojim letom pripomina niektore druhy ohnivacikov. Imaga radi saju na kvetoch a vlhkej pode alebo zvieracich exkrementoch. Samicky po spareni lietaju nizucko nad lukou a hladaju vhodne rastliny na znasku vajicok. Vyberaju najviac starsie, kvitnuce rastliny s najvacsimi listami, na ktore potom odspodu kladu vajicka.
Vajicko: Zelenkavo biele okruhle vajicko je kladene jednotlivo alebo castokrat aj tri ci pat spolu na spodnu stranu listu zivnej rastliny. Stadium vajicka je jeden az dva tyzdne.
Husenica: Husenica po vyliahnuti najprv zozerie obal vajicka a potom sa ukryje zo spodu listu najcastejsie pod zahnuty okraj listu. Odtial vychadza vecerom zrat. Zerie len v noci a do listu vyziera okruhle diery medzi zilkami listu. V dospelosti sa cez den ukryva medzi suchymi listami a vegetaciu na zemy, blizko pri zivnej rastline.
Zivne rastliny: Primula spp., Rumex spp.
Kukla: Zltkasto biela, chlpata kukla je posiata mnozstvom ciernych bodiek po celom tele. Najcastejsie je umiestnena v trse suchej travy alebo pod suchym listom zivnej rastliny a je pripevnena za kremaster a opasana opaskom okolo tela ku stonke travy. Vacsina kukiel prezimuje, no niektore sa vyliahnu este v ten rok a vytvoria druhu generaciu.
Prezimovanie: V stadiu kukle.
Podobne druhy: Na Slovensku ziadne.
Rozsirenie: Palearkt. |