INSECT WEB 

 

Gambia

Do Gambie sme prišli 5.3.2008 na dva týždne. Chcel som ukázať rodičom Afriku a preto som nám kúpil tento výlet. Gambia je veľmi malá krajina a je to vlastne len kraj okolo rieky Gambia v strede veľkého štátu Senegal, od ktorého bola aj za pomoci Veľkej Británie oddelená. Do Gambie chodí veľké množstvo Angličanov, ktorí si tam užívajú skvelú a lacnú dovolenku a to prevažne staršie dámy, ktoré si tam užívajú aj niečo iné než len pekné slnečné počasie... Mne sa Gambia veľmi zapáčila lebo je to hrozne pohodová krajina bez stresu a ponáhľania sa kdekoľvek a zo všetkých afrických krajín, ktoré som zatiaľ navštívil aj najbezpečnejšia. Ľudia sú úplne v pohode a dokonca aj colníci na letisku si s vami len zažartujú a pokecajú s úsmevom na tvári. Ako sami hovoria ,,V Gambii žiaden problém!“ Zdajú sa mi viac ako niekde v Karibiku, radi sa obliekajú v štýle rasta man, tiež húlia trávu na každom kroku a dokonca majú na to aj špeciálne bary, kde je možné si úplne legálne zapáliť marišku (aspoň mi to tak tvrdili, sám som žiaden bar bohužiaľ nestihol vyskúšať). Oni tomu hovoria ,,chill out“ (schladenie sa) a Bob Marley je v celej Gambii idol číslo jeden! Tiež od všadiaľ frčí reagge hudba a vždy sa na vás nalepí nejaký rusta man a snaží sa vám vysvetliť že aký krásny ste a aký je super slnečný deň no a po chvíli už vás ťahá do svojej reštaurácie, čo by bolo všetko v pohode ale po pár dňoch máte proste už dosť. Ďalšia vec je že som ešte nikdy a nikde nevidel také množstvo krásnych černošiek ako práve v Gambii. Sú nádherné a fakt nemusím už nič k nim dodať, možno len to že moja priateľka chcela aspoň tri razy rezervovať letenku domov lebo som sa proste nemohol prestať na ne pozerať. Fakt, Gambia je super a ja osobne som tam zažil množstvo srandy a tiež sme mali také šťastie že sme sa zoznámili s jedným perfektným chalanom z plážovej ochranky, ktorý nám poukazoval všetky turistické atrakcie a povodil nás po rôznych výletoch úplne zadarmo. Volá sa Essa a mne je len ľúto že nežije tu, lebo viem že by sme boli dobrý kamoši. Veľa nám ukázal a tiež nám povedal veľa o Gambii a ľuďoch ktorí tam žijú a nikdy nič za to nechcel. Vždy hovoril že to robí všetko z radosťou len tak. Aby sme potom doma povedali o Gambii len to najlepšie, čo zároveň pritiahne viacej turistov do Gambie a zlepší ekonomickú situáciu krajiny alebo situáciu obyčajných ľudí čo tam žijú. To je absolútna pravda a ja by som len chcel aby každý tak rozmýšľal ako on. Aj tak sme mu dali v posledný deň plno naších vecí čo sme už nepotrebovali a tiež nejaké peniaze čo som si pre neho vyčlenil, presne ako hovoril: ,,Priateľu nikdy od teba nebudem nič chcieť ale zoberiem všetko čo mi dáš sám od srdca.“
Pokiaľ chodí o motýle, Gambia je veľmi malá krajina a vyskytuje sa tam len malé množstvo druhov motýľov a tiež keď som tam bol ja, tak bolo akurát obdobie sucha. Lietalo len neveľké množstvo druhov, ale tie zato v hojnom počte. Obdobie dažďa je v Gambii pomerne krátke a trvá len od konca júla do začiatku októbra, zvyšok roku je suchý a slnečný. Essa mi povedal že v období dažďov sa všetko náhle zmení do zelena a všetky vyschnuté lesy sa zobudia a zmenia farbu zo žltozelenej na svetlo zelenú a všade poletuje množstvo motýľov a iného hmyzu. Verím tomu lebo som sám navštívil pár lesov a vyzerali úplne podobne do tých aké som videl v Keni, akurát že teraz boli úplne vyprahnuté. Tiež si viem predstaviť dobrý nálet na plachtu pri nočnom love niekde uprostred lesa Bijilo alebo Abuko.
Gambiu môžem vrelo doporučiť všetkým, ktorí chcú navštíviť horúce a slnečné pláže, dobré jedlo a lacné hoteli. Mix niečoho afrického so štýlom reagge, milými ľuďmi a všetkého bezproblémového a bez stresového. A tiež Gambia bude veľmi vhodná niekedy v auguste až septembri na lov motýľov a tiež absolútne neobjavená, čo sa týka výskytu druhov v tejto krajine, lebo pred odchodom som márne hľadal aspoň nejakú informáciu o druhoch ktoré tam žijú. Viem že je tam neviditeľná hranica kde sa miešajú a spoločne žijú druhy afrotropického a palearktického regiónu.

Martin Jagelka

Lokalita: Bijilo forest national reserve - Seregambia a pláž Kotu (Serekunda env.). Obdobie: 5 - 19.3.2008.
Pozorované tu druhy motýľov:

Arctidae: Utetheisa pulchella, neurčený druh podobný do rodu Spilosoma

Danaidae: Danaus chrysippus

Hesperidae: Pyrgus spp.

Lycaenidae: Lampides boeticus, Leptotes pirithous

Noctuidae/Catocalinae: Prodotis stolida

Papilionidae: Papilio demodocus

Pieridae: Catopsilia florella

Satyridae: Ypthima asterope

 
INSECT WEB
INSECT WEB
INSECT WEB
opica z orechom
INSECT WEB
Bijilo forest national reserve - Seregambia
© Martin Jagelka
močariská a výlevová oblasť blízko pri mori
INSECT WEB
Kotu stream
© Martin Jagelka


 

krajina
INSECT WEB

pláž Kotu
© Martin Jagelka

 


 
mangrovové zátišie
INSECT WEB
pláž Kotu
© Martin Jagelka
krokodíl
INSECT WEB
Crocodile pool, Serekunda env.
© Martin Jagelka


 
gambijské deti
INSECT WEB

© Martin Jagelka
kúpajúce sa deti
INSECT WEB

© Martin Jagelka


 
z ľava: ja, Karolina, Essa, moji rodičia a crocodile Dandy
INSECT WEB

© Martin Jagelka
opica v reštaurácii
INSECT WEB

© Martin Jagelka


 
krajina 1
INSECT WEB
pláž Kotu
© Martin Jagelka
krajina 2
INSECT WEB
pláž Kotu
© Martin Jagelka


 
krajina 3
INSECT WEB
pláž Kotu
© Martin Jagelka
miestny zberač mušlí
INSECT WEB

© Martin Jagelka