Brahmaea wallichii Gray 1831
Brahmaea
Biotop:
Cas vyskytu imaga:
Status / Pocetnost:
Biologia motyla a spravanie:
Parenie v zajati: Motyle sa paria vo vacsom husenicniku, najlepsie vonku, kde je dostatocny pohyb vzduch, tma v noci a teplota okolo +20 stupnov Celzia. Ak parime pribuzne jedince, vajicka su aj po spareni vacsinou neplodne.
Vajicko: Pomerne velke, belavo zlte, neskorej zhnedne a vyvynie sa mu tmava bodka na mikropilarnom otvore. Liahne sa zhruba za 10 az 14 dni.
Husenica: Husenica ma az do posledneho zvliekania na tele sedem dlhych tykadiel. Tie vsak po poslednom zvliekani straca. Husenica po vyliahnuti skonzumuje vajecny obal. Taktiez poziera po kazdom zvliekani aj staru kozu z ktorej sa zvliekla. Chov husenic v zajati je jednoduchy a husenice rychlo rastu v sitach alebo v husenicniku. Maju radi teplo a nevadi im ani vyssia vzdusna vlhkost ale nikdy nesmnu byt dlho uzavrete v plastovych boxoch.
Zivne rastliny: Syringa, Ligustrum...
Kukla: Husenice sa kuklia plytko v lesnom humuse, pod korenmi trav, pod opadanymi listami a pod. Cierna kukla potrebuje dost vlhkosti, preto treba kukle casto vlhcit vodou. Vacsinou neprezimuje a liahne sa zhruba po mesiaci az dvoch.
Prezimovanie: v stadiu kukly
Podobne druhy: Brahmaea celebica, B. ardjoeno, B. hearseyi, B. japonica.
Rozsirenie: Palearkt (Cina) a Indo-australsky (India, Bhutan, Myanmar, Thajsko). |
samec, samica

v palearktickom a indo-australskom regione |