Actias selene Hubner 1806
Okan
Biotop:
Cas vyskytu imaga: Maj, jul, oktober (vacsinou 3 pokolenia v roku).
Status / Pocetnost:
Biologia motyla a spravanie:
Parenie v zajati: Parenie je niekedy jednoduche, niekedy sa zase nechcu sparit za ziadnych okolnosti, pravdepodobne zalezi hlavne od cerstvosti chovu. Najlepsie podmienky su, priestranny husenicnik umiestnit von, kde je dostatocny pohyb vzduchu. Teplota od +23 stupnov Celsia.
Vajicko: Vajicka su kladene v malych skupinach na steny husenicnika. Liahnu sa zhruba za 10 az 14 dni. Vajicka treba vlhcit aspon kazdy treti den.
Husenica: Husenice sa lahko chovaju v priestrannejsich husenicnikoch alebo v plastovych boxoch. Vzdy treba vsak dbat o cistotu prostredia a to hlavne pri chove v plastovych boxoch a aby nebolo privela husenic pohromade. Pri chove sa osvedcila teplota okolo +22 stupnov Celzia. Chov v plastovych boxoch len do druheho zvliekania, potom treba husenice premiestnit na suche miesto, do husenicnika alebo do sita. Po tretom az stvrtom zvliekani treba husenice obcasne vlhcit lebo radi piju vodu z listov.
Zivne rastliny: Juglans, Betula, Rododendron, Cerasus, Prunus...
Kukla: Husenica sa kukli v makkom hnedom zamotku, ktory spriada medzi listami. Ak mate k dispozicii zivnu rastlinu aj v zime mozete kokony drzat pri teplote okolo +25 C a vlhcit casto a budu sa liahnut nepretrzite, ak zivnu rastlinu nemate mozete kokony zazimovat v tmavsej miestnosti pri teplotach okolo +20 C a velmi minimalnom vlhceni, vtedy nastupia diapauzu a liahnut sa budu az po zvyseni teploty a vlhcenia.
Prezimovanie: V stadiu kukly.
Podobne druhy: Actias ningpoana.
Rozsirenie: Palearkt, Indo-australian (Pakistan, Afganistan, Cina, India, Laos, Malajzia, Indonezia). |
samec, samica

v palearktickoma indo-australskom regione |