Archeoattacus edwardsii White 1859
Okan
Biotop:
Cas vyskytu imaga: V jun, jul, povacsinou iba v jednej generacii v roku.
Status / Pocetnost:
Biologia motyla a spravanie:
Parenie v zajati: Motyle sa v zajati paria velmi lahko a vacsinou sa sparia uz prvy noc. Treba vsak zabezpecit dostatocne velky husenicnik, teplotu aspon +25 stupnov Celzia a uplnu tmu. Par sa po spareni rozpoji az nasledujuci vecer.
Vajicko: Vajicka su kladene jednotlivo na steny husenicnika a treba ich vlhcit aspon kazdy druhy az treti den. Liahnu sa podla teploty zhruba za 12 az 15 dni.
Husenica: Chov husenic v zajati je velmi narocny a vacsinou cely chov vykape nasledkom virusoveho ochorenia. Najlepsie je chovat husenice v site na zivom strome Ailanthus altissima kde sa ich zbytocne nedotykame, neprekladame ich a maju stale cerstvu stravu. Treba umiestnit len male mnoztvo husenic do sita, tak aby tam vydrzali zo stravou az do posledneho zvliekania kedy ich prelozime do druheho sita po prvy raz. Potrebuju vsak teplo a to najlepsie od +25 stupnov a viac! Pri chove v husenicniku nesmie byt vela husenic pohromade a musia mat stale cerstvu stravu. Radi tiez piju vodu z listov.
Zivne rastliny: Ailantus altissima, Ligustrum, Syringa...
Kukla: Husenica sa kukli v hnedom zamotku medzi listami na strome. Kukle treba vlhcit len zriedkavo a cez zimu este menej, najviac vlahy treba zacat davat az na jar kedy sa budu liahnut. Cely cas treba udrziavat teplotu najmenej do +20 stupnov!
Prezimovanie:
Podobne druhy: Archeoattacus staudingeri.
Rozsirenie: Indo-australsky (Nepal, India, juzna Cina, Barma, Laos, Vietnam, Malajzia, Indonezia). |