Eupackardia calleta Westwood 1853
Okan
Biotop:
Cas vyskytu imaga: Od septembra do novembra, v jednej generacii za rok.
Status / Pocetnost:
Biologia motyla a spravanie:
Parenie v zajati: Motyle sa v zajati paria bez problemov a staci im aj stredne velky husenicnik. Samce su aktivne za dna a po najdeni samicky s nou kopuluju az do vecera kedy sa rozpoja a samicka zacina klast vajicka.
Vajicko: Belave vajicka su kladene jednotlivo na steny husenicnika a treba ich vlhcit len velmi sporadicky. Liahnu sa podla teploty zhruba za 15 az 17 dni.
Husenica: Chov husenic v zajati je jednoduchy a najlepsie sa mi osvedcila metoda chovu uplne na sucho bez postrekovania husenic vodou. Husenicnik treba udrziavat v stalej cistote a potrava musi byt stale svieza. Chov v plastovych boxoch vobec neodporucam a to ani v prvych instaroch husenic! Teplota staci okolo + 22 stupnov Celzia. Husenice mozu byt aj viacere pospolu.
Husenice pri dotyku vylucuju z bradavic na tele kvapocky pachnucej tekutiny, ktora svojim zapachom odradi vacsinu nepriatelov v prirode.
Zivne rastliny: Ligustrum, Prunus, Rhus, Schinus molle...
Kukla: Husenica sa kukli v bledo-okrovom zamotku, ktory si spriada na tensich vetvickach a zapriada ho este aj medzi listy. Kokony netreba casto vlhcit a po celu zimu ich treba mat takmer na sucho a pri teplote len okolo + 3 stupnov (zhruba za mesiac po zakukleni az do jary), ja som vzdy kokony premiestnoval do tepla az koncom aprila a udrzoval som ich len pri obcasnom vlhceni az do konca augusta kedy treba zacat vlhcit casto a kedy sa zacnu motyle liahnut.
Prezimovanie: V stadiu kukle.
Podobne druhy: Ziadne.
Rozsirenie: Nearkt (USA - Arizona, Nove Mexiko, Texas) a neotropicky (Mexiko, Honduras) |