Graellsia isabella Graells 1849
Okan
Biotop: Horske borovicove lesy.
Cas vyskytu imaga: Od konca maja do konca juna, v jednej generacii v roku.
Status / Pocetnost:
Biologia motyla a spravanie:
Parenie v zajati: Parenie v zajati nije problem, treba mat vsak nepribuzne jedince z roznych chovov, inak sa motyle nesparia. K pareniu treba mat este dostatocne priestranny husenicnik, ktory musi byt vonku, kde je pohyb vzduchu a nizsia nocna teplota, najlepsie len okolo +15 stupnov Celzia. Parenie je velmi kratke a vacsinou ho nevidno lebo motyle sa ihned rozpoja a su aktivne az do rana. Samicky zacinaju klast vajicka bud este tu istu noc ako kopulovali alebo az dalsiu noc.
Vajicko: Kladu ich jednotlivo na steny husenicnika. Vajicko je sedohnede, strakate a liahne sa zhruba za dva tyzdne. Vajicka treba vlhcit aspon kazdy treti den.
Husenica: Chov husenic v zajati je celkom jednoduchy a najlepsie sa chovaju v priestrannom husenicniku, v suchych a teplych podmienkach. Teplota len okolo +22 stupnov sa osvedcila ako najlepsia. Husenice nesmu byt chovane v plastovych nadobach ani v pociatocnych stadiach a sposob chovu v site tiez nieje najlepsi lebo husenice rastu velmi pomaly.
Zivne rastliny: Pinus spp.
Kukla: Husenica sa kukli v zlto-hnedom zamotku, ktory si spriada v machu alebo plytko pod lesnym humusom a medzi opadanymi ihlicami. Kukla prezimuje pri teplote az do -20 stupnov Celzia. Kukle v zime netreba vobec vlhcit ale postrekovat ich treba na jar kedy su tesne pred liahnutim.
Prezimovanie: V stadiu kukle.
Podobne druhy: Ziadne.
Rozsirenie: Palearkt (Spanielsko, Francuzko). |