Antheraea yamamai Guerin-Meneville 1861
Japanese Oak Silkmoth
Biotop:
Cas vyskytu imaga: V july, iba v jednej generacii v roku.
Status / Pocetnost:
Biologia motyla a spravanie:
Parenie v zajati: Motyle sa v zajati paria velmi tazko a pribuzne jedince z toho isteho chovu sa vacsinou nesparia, preto ak nieje k dispozicii iny chov, je tiez moznost sparenia v ruke. Tuto techniku treba vsak dobre ovladat.
Vajicko: Vajicka su pomerne velke, okruhle, hnede a samica ich kladie v kopchach spolu na koru stromov hostitelskych stromov. Vajicko sa liahne az na jar buduceho roku po prezimovani. Vajicka musia prezimovat pri teplotach okolo -10 stupnov Celzia.
Husenica: Husenice sa lahko chovaju v priestrannejsich husenicnikoch. Pri chove sa osvedcila teplota okolo +26 stupnov Celzia. Ak su husenice z cerstveho chovu, mozeme ich chovat aj viacere pospolu. Cerstvy chov sa chova velmi lahko, husenice rychlo rastu a len malo trpia vyrusovymi ochoreniami. Vzdy vsak treba dbat na cistotu a aby ich nebolo prilis vela pospolu.
Zivne rastliny: Quercus spp.
Kukla: Husenica sa kukli v kriklavo-zltom, ovalnom zamotku, ktory spriada medzi listami. Liahne sa zhruba za 1 az dva mesiace od zakuklenia, zalezi od vlahy a hlavne teploty.
Prezimovanie: V stadiu vajicka.
Podobne druhy:
Rozsirenie: Palearkt (Japonsko, zavleceny do Europy kde zije v Madarsku, Slovinsku, Taliansku a juznom Rakusku). |