Babôčka žihľavová
Biotop: Okraje lesov a vodných tokov, ruderálne lúky, záhrady a alpínske lúky. V posledných rokoch je hojnejšia v horských polohách.
Čas výskytu imága: Od apríla do konca októbra, v dvoch až troch generáciách v roku.
Status / Početnosť: Nehojný druh.
Biológia motýľa: Druh nemá stále a uzavreté populácie, ale je značne prelietavý a migruje z miesta na miesto, sledujúc živnú rastlinu na veľkej rozlohe. S príchodom chladnejších jesenných dní začnú motýle prijímať viac potravy na kvetoch bohatých na nektár alebo na opadanom a hnijúcom ovocí, aby tak načerpali dosť živín potrebných na prezimovanie. Potom si začnú hľadať vhodné miesto na zimovanie ako sú opustené staveniská, záhradné kôlne, pivnice, hospodárske budovy alebo chaty a domy. Motýle sa pária až na jar po prebudení zo zimného spánku. Samička kladie všetky svoje vajíčka v jednej veľkej znáške na list živnej rastliny.
Vajíčko: Zelené, rebrované vajíčka sa liahnu zhruba za 10 dní.
Húsenica: Húsenice si po vyliahnutí spriadajú spoločné hniezdo na žihľave. V hniezde žijú spoločne až do posledného zvliekania, potom sa osamostatňujú a žijú samostatne. Často sedia na listoch a slnia sa. Húsenice sú pre väčšinu predátorov toxické, čo znázorňujú aj svojim tmavo - žltým sfarbením. Nie sú však imúnne proti parazitickým blanokrídlovcom, ktoré často decimujú celé populácie.
Živné rastliny: Urtica spp.
Kukla: Kukla je farebne veľmi variabilná. Visí prichytená za kremaster, dolu hlavou na skalách, stenách alebo na rube listu. Štádium kukly je zhruba 12 dní.
Prezimovanie: V štádiu motýľa.
Rozšírenie: Palearkt.