Dúhovec väčší
Biotop: Najčastejšie v pahorkatine a v horách, kde obľubuje brehy riek a potokov, okraje lesov a lesné cesty a čistiny.
Čas výskytu imága: Od polovice júna do polovice augusta, v jednej generácii v roku.
Status / Početnosť: Nehojný druh.
Biológia motýľa: Motýle sú veľmi plaché a rýchle. Často prelietajú aj do vzdialenejšieho okolia. Samce majú teritoriálne správanie a snažia sa obsadiť každý svoj vybraný strom na lokalite. Vyhľadávajú stromy napadnuté voškami, kam sa zlietavajú samice. Samice tiež s obľubou sajú na poranených stromoch kde vyteká miazga. Kvety vôbec nenavštevujú. Samce lákajú exkrementy zvierat, zdochliny alebo vlhká pôda z ktorej sajú minerály a soli. Po spárení samica odletí hľadať vŕby na kladenie vajíčok. Vyberá hlavne mladšie vŕby rastúce v polotieni a to najmä na severnej strane čistiny alebo na okraji lesa. Keď nájde vhodný strom, tak okolo neho chvíľu poletuje. Potom do neho vletí a nakladie zopár vajíčok. Kladie ich jednotlivo na vrchnú stranu listov.
Vajíčko: Zelené, rebrované vajíčko má neskoršie okolo spodnej časti tmavofialový pásik. Liahne sa zhruba za 10 dní.
Húsenica: Húsenica sedí zvrchu na liste na jeho stredovej žilke, kde je svojím sfarbením dokonale maskovaná. Miesta kde sedí aj kade sa pohybuje si neustále opriada vláknom. Žerie len v noci, kedy lozí po okolitých haluziach, aby sa nad ranom vrátila na svoj opradený list, kde strávi deň. Na jeseň, prestane žrať a zmení farbu na hnedú. Potom vyhľadá vhodné miesto, kde pritlačená k vetvičke prečká do jari. Väčšinou zimuje v malých rázsochách konárikov, pri pukoch alebo v štrbine kôry a je takmer nemožné ju rozoznať od podkladú.
Živné rastliny: Salix caprea.
Kukla: Zelená kukla visí prichytená za kremaster, dolu hlavou na rube listu. Je výborne maskovaná. Štádium kukly je zhruba 10 dní.
Prezimovanie: V štádiu malej húsenice.
Rozšírenie: Palearkt.