Perlovec striebristopásový
Biotop: Vyskytuje sa v lesoch, na lesných cestách, lesných čistinách a okrajoch. Tiež na lúkach v blízkosti lesov, okrajoch vodných tokov a v horských dolinách.
Čas výskytu imága: Od konca júna do septembra a má len jednu generáciu do roka.
Status / Početnosť: Hojný druh.
Biológia motýľa: Motýle radi sajú na rôznych druhoch kvetov ako sú bodliaky, baza chabzdová alebo ostružiny. Panenské samičky sú prenasledované samcami, ktorí ich zvádzajú feromónmi produkovanými z voňačkových žliaz na predných krídlach samcov. Po niekoľko minútovom rituály, kedy samec doslova podsunie svoje voňačky až na tykadlá samice, nastáva párenie. Samička po spárení kladie vajíčka na kmene stromov pod ktorými rastú živné rastliny – fialky. S ohnutým zadočkom lozí po kôre stromu a skúma vhodné štrbiny v kôre, kde potom nakladie vajíčko. Zvyčajne nakladie dve až tri vajíčka na jeden strom a potom odletí hľadať ďalší. Vajíčka sú skoro vždy kladené na severnú stranu kmeňa do machu alebo štrbín kôry do výšky 1 až po 6 metrov od zeme.
Vajíčko: Žltobiele, rebrované vajíčka sa liahnu zhruba za 14 dní.
Húsenica: Húsenica po vyliahnutí zožerie najprv prázdny obal vajíčka, z ktorého sa vyliahla a potom si upradie malú podušku z vlákna v štrbine kôry na ktorej prezimuje. Po prezimovaní zlieza zo stromu a hľadá fialky na zemi. Často sa rada slní na suchých listoch, kde je svojim sfarbením veľmi dobre maskovaná.
Živné rastliny: Viola cannina, Viola spp.
Kukla: Hnedá, strakatá kukla má na chrbte strieborné tŕne. Je zavesená dolu hlavou na steblách, drievkach a kameňoch. Štádium kukly je približne 2 až 3 týždne.
Prezimovanie: V štádiu malej húsenice.
Rozšírenie: Palearkt.