Brahmaeidae sveta

Čeľaď Brahmaeidae (Brahmeovité) je rozšírená najmä v Afrike, Ázii a Európe. Sú to veľké nočné motýle. Ich húsenice sa živia rôznymi drevinami a rastlinami. Kuklia sa v zemi.

Čeľaď Brahmaeidae zahŕňa rody Brahmaea, Calliprogonos, Dactyloceras, Lemonia, Sabalia a Spiramiopsis.

© Martin Jagelka

Poznámky k chovu Brahmaeovitých:

Chov je zvyčajne bez problémov. Párenie sa dá sa docieliť vo vonkajšom alebo vnútornom húseničníku. Následné vykladenie samice sa dá sa dosiahnuť bez problémov v húseničníku.

Oplodneným vajíčkam sa za pár dní vytvorí bodka v strede vajíčka. Chov húseníc je spočiatku možný aj v plastovej dóze. Po druhom zvliekaní je najlepšie umiestniť húsenice do sita na živné rastliny, alebo do húseničníka na rezané rastliny.

Kuklenie je nenáročné a kukliace húsenice môžeme dať do uzavretej dózy s vrstvou suchej zeme (rašeliny). Po 2 dňoch dáme dole vrchnák s dózy a umiestnime ich do húseničníka. Prípadne môžeme kukli aj po týždni vybrať a porozmiestňovať na vrstvu rašeliny a machu v húseničníku. Kuklenie prebieha aj v húseničníku s vrstvou zeme a suchého lístia. Húsenice si zvyčajne vytvoria len jamku pod listami, kde sa zakuklia. Kukle palearktických druhov môžeme mať v zime aj vonku v našich podmienkach.

spôsob držania vajíčok

spôsob chovu v húseničníku

spôsob zakuklenia húseníc

spôsob zimovania kukiel

spôsob zimovania kukiel

Scroll to top