Súmračník skoroceľový
Biotop: Prevažné vlhké lúky na okrajoch lesov, presvetlené lesné cesty a brehy vodných tokov.
Čas výskytu imága: Koniec apríla až do polovice júna, v jednej generácii v roku.
Status / Početnosť: Pomerne hojný druh.
Biológia motýľa: Samce majú teritoriálne správanie. Každý z nich sa snaží opanovať si svoje malé územie na lokalite. S roztvorenými krídlami sedia na steblách tráv a slnia sa, pričom rýchlo prenasledujú každý letiaci objekt naokolo. Samičky väčšinou sajú nektár hlavne na modrých a fialových kvetoch.
Vajíčko: Oválne biele vajíčko je kladené jednotlivo na zahnutý okraj listu živnej rastliny. Húsenička sa z neho liahne zhruba za 10 dní.
Húsenica: Húsenica sa ukrýva v spradenom liste z trávy. List ohne a spradie ho nitkami z vlákna a tak vytvára trubičku v ktorej sedí. Žerie iba v noci. Systematicky odhrýza najprv z vrchu listu a potom zospodu pričom na koniec zostane iba jej skrýša. Jej vývoj trvá celý rok a na jeseň keď je dospelá, si zhotoví z listov tráv takzvané hibernakulum, kde prezimuje. Na jeseň mení sfarbenie zo zeleného na hnedé, aby počas zimy splynula so svojou uschnutou skrýšou z tráv. Húsenica sa prebúdza na jar kedy opúšťa svoje hibernakulum. Už neprijíma žiadnu potravu a zhruba po týždní sa zakuklí. Húsenica pred kuklením spradie zopár suchých listov tráv a opradie ich vláknom.
Živné rastliny: Calamagrostis epigejos, Brachypodium spp., Phleum pratense, Bromus spp. Molinia caerulea.
Kukla: Kukla je prichytená drobnými háčikmi do podušky z vlákna. Je žltohnedá z čiernou čiarou na chrbte a takmer nerozoznateľná od suchej trávy na ktorej je umiestnená.
Prezimovanie: V štádiu dospelej húsenice.
Rozšírenie: Paleark a Nearkt.