Žltáčik lucernový
Biotop: Stepné lokality, suché a vyprahnuté lúky, pasienky, kamenisté stráne, tiež lesné čistiny, okraje lesov, vôd a lucernové polia.
Čas výskytu imága: Od mája do novembra v troch pokoleniach v roku.
Status / Početnosť: V niektorých rokoch pomerne hojný druh.
Biológia motýľa: Motýľ je veľmi rýchli a vytrvalí letec. Samce aj samice možno často vidieť ako rýchlim letom preletujú ponad lúkami a poľami. Radi sajú najmä na lucernovitých rastlinách. Nezriedka sa krížia aj s inými druhmi z rodu Colias. Ich hybridný potomkovia potom vytvárajú mnohé farebné formy.
Vajíčko: Podlhovasté, spočiatku biele, neskôr oranžové. Samica ho kladie na vrchnú stranu listu živnej rastliny. Liahne sa zhruba za týždeň.
Húsenica: Spočiatku sedí na vrchnej strane listu v jeho strede na stredovej žilke a skeletuje list. Je veľmi málo pohyblivá a je dobre maskovaná s okolitou vegetáciu. Miesta kde sedí si opriada vláknom. Na jeseň, s príchodom chladných dní, si húsenica upradie na suchom liste niekde na zemi podušku z vlákna na ktorej sa prichytí a takto prezimuje až do jari.
Živné rastliny: Lotus, Trifolium, Coronilla varia, Vicia, Medicago...
Kukla: Kukla je zelená so žltým postranným pruhom. Je pripevnená opaskom z vlákna o stonku rastliny. Liahne sa zhruba za dva týždne.
Prezimovanie: V štádiu malej húsenice.
Rozšírenie: Palearkt (z juhovýchodnej Európy až do Japonska) a afrotropický (Etiópia, Somálsko).