Očkáň horský
Biotop: Horské, kvetnaté, alpínske lúky a to najmä skalnaté horské stráne na vápencovom podklade vo výškach 1200 až 2500m n.m.
Čas výskytu imága: Júl, august, v jednej generácii v roku.
Status / Početnosť: Nehojný až vzácny druh.
Biológia motýľa: Motýle lietajú pomerne rýchlo a nízko nad zemou, nad svojimi úzko ohraničenými lokalitami. Samce skúmajú za letu každý hnedý objekt, hľadajúc tak samičky, ktoré sa práve vyliahli. Tie väčšinou sedia na trávach a slnia sa, aby načerpali dosť energie na vzlietnutie. Motýle tiež radi sajú na rôznych horských kvetoch.
Vajíčko: Žltobiele, podlhovasté vajíčko je neskoršie tmavohnedo bodkované. Má vertikálne rebro vanie a liahne sa zhruba za tri týždne. Vajíčko je kladené jednotlivo na spodné listy živnej trávy.
Húsenica: Húsenica najprv zožerie vaječný obal a potom sa spúšťa do trsu kde žerie listy. Z príchodom chladnejších jesenných dní zlieza ešte hlbšie do trsu trávy, kde prezimuje. Hibernuje malá, po prvom zvliekaní. Prebúdza sa na jar kedy dokončuje svoj vývoj. Žerie len v noci a cez deň sa ukrýva v trse trávy pri zemi. Niekedy prezimuje aj dva razy.
Živné rastliny: Nardus stricta, Festuca, Avenella.
Kukla: Belavozelená kukla s čiernymi pásikmi na pošvách krídiel je uložená voľne v riedkom zámotku na zemi alebo v trse trávy.
Prezimovanie: V štádiu húsenice.
Rozšírenie: Palearkt.