Priadkovec
Biotop: Horské doliny, stráne a okraje potokov nad 1900 m.n.m.
Čas výskytu imága: Apríl až júl, len v jednej generácii v roku.
Status / Početnosť: Veľmi vzácny druh.
Biológia motýľa: Motýle sú aktívne za súmraku a v noci, kedy prilietajú tiež na svetlo. Liahnu sa postupne ako sa topí sneh, takže v jednej oblasti sa môžu súčasne nachádzať všetky vývojové štádiá (vajíčka, húsenice, kukle aj motýle). Samce žijú len jednu, maximálne dve noci. Samičky hynú krátko po vykladení vajíčok.
Vajíčko: Malé, bielo šedé vajíčka sú kladené v prstencových znáškach okolo tenkých halúzok živných drevín. Samička ich prikrýva ochrannými chĺpkami z konca svojho zadočka.
Húsenica: Húsenice žijú najprv pospolito v hniezde, ktoré si spriadajú na konároch okolo vajíčok, z ktorých sa vyliahli. Hniezdo stále rozširujú a zväčšujú. Po poslednom zvliekaní sa rozliezajú po celom kriku a žijú samostatne. Pri vyrušení stáčajú prednú časť tela a vystavujú dráždivé chĺpky, ktorými sú celé porastené. Ľahko sa ulamujú a pri vdýchnutí spôsobujú alergické reakcie, vyrážky a pľuzgiere. Húsenice väčšinou sedia na hniezde alebo na konároch viaceré pospolu a vyhrievajú sa na slnku. Sú značne napádané parazitmi.
Živné rastliny: Salix spp., Betula spp.
Kukla: Kukla je umiestnená v žlto hnedom, oválnom a pevnom zámotku. Je uložený plytko pod zemou alebo kameňmi. Kukla často preleží aj viac rokov.
Prezimovanie: V štádiu kukly.
Rozšírenie: Palearkt (Alpy a Škandinávia).