Priadkovec trnkový
Biotop: Okraje lesov, lesostepi s porastom trniek, vyprahnuté, krovinaté stráne a stepné, kamenisté svahy.
Čas výskytu imága: Od polovice augusta do polovice septembra, len v jednej generácii v roku.
Status / Početnosť: Nehojný až vzácny druh.
Biológia motýľa: Motýle sú aktívne za súmraku a v noci, kedy nastáva aj kopulácia. Samičky kladú vajíčka až nasledujúcu noc. Motýle v noci prilietajú tiež na svetlo.
Vajíčko: Malé vajíčka sú kladené v prstencových znáškach okolo tenkých halúzok živných drevín. Samička ich prikrýva ochrannými chĺpkami z konca svojho zadočka. Vajíčka sa liahnu až po prezimovaní na jar.
Húsenica: Húsenice sa liahnu skoro na jar a živia mladými, čerstvými lístkami. Spočiatku žijú pospolito v hniezde. Ako rastú, hniezdo neustále rozširujú a zväčšujú. Neskôr sa rozliezajú po celom kríku a po okolí a žijú už samostatne. Pri vyrušení padajú na zem do vegetácie. Majú tiež dráždivé chĺpky, ktorými sú celé porastené. Ľahko sa ulamujú a pri vdýchnutí spôsobujú alergické reakcie, vyrážky a pľuzgiere. Húsenice väčšinou sedia na hniezde alebo na konároch viaceré pospolu a vyhrievajú sa na slnku.
Živné rastliny: Prunus spinosa, Crataegus.
Kukla: Čierna kukla je umiestnená v žlto hnedom, tvrdom, oválnom zámotku plytko pod zemou alebo kameňmi. Kukla často preleží aj viac rokov a len časť motýľov sa liahne ešte v ten istý rok ako sa zakuklili.
Prezimovanie: V štádiu vajíčka.
Rozšírenie: Palearkt (z Európy po Ural a blízky východ).