Hnedáčik chrastavcový
Biotop: Vyskytuje sa na močaristých lúkach ale aj na suchých stanovištiach ako sú vyprahnuté, krovinaté stráne.
Čas výskytu imága: Máj, jún, v jednej generácii v roku.
Status / Početnosť: Veľmi vzácny druh.
Biológia motýľa: Jeden z našich najvzácnejších denných motýľov. Vyskytuje sa už len na jednej známej lokalite na východe Slovenska. Hnedáčik chrastavcový je veľmi lokálny motýľ a zo svojej, častokrát malej lokality sa nevzďaľuje. Samce sa v prírode liahnu skôr než samice a v dobe keď sa začnú liahnuť samice už na lokalite poletuje množstvo samcov. Samičky sa liahnu ráno a po vysušení krídiel vylezú na vyššiu stonku, kde roztvoria krídla, slnia sa a čakajú na prílet samca. Samček pri párení vytvorí sphragis čo je jemná šupka na konci zadočka samice, čím blokuje ďalšie párenie s iným samcom. Samička po spárení vykladie všetky vajíčka v jednej veľkej znáške na list živnej rastliny. Na kladenie si vyberá väčšinou stredne veľké rastliny, rastúce na teplých, slnečných miestach.
Vajíčko: Spočiatku žlté, vertikálne rebrované vajíčko mení s postupom času farbu na hnedú a liahne sa zhruba za 17 dní.
Húsenica: Húsenice si po vyliahnutí ihneď zhotovujú z vlákien hniezdo v ktorom sú cestičky ku stredu rastliny. Väčšinou skonzumujú a obžerú dohola celú rastlinu a potom spolu prelezú na ďalšiu, kde si znova upradú nové hniezdo. Po treťom zvliekaní si húsenice upradú pevnejšie hniezdo na zemi medzi zvyškami vegetácie. V tomto hniezde má ešte každá húsenica upradenú vlastnú komôrku z vlákna. Takto následne prezimujú do jari. Húsenice sa prebúdzajú zavčasu na jar, kedy sa vyhrievajú na vrchu hniezda, aby načerpali dostatok tepla pre pohyb a svoju aktivitu. V tomto štádiu sú už dostatočne veľké na to, aby skonzumovali celú rastlinu až po zem. Po štvrtom zvliekaní už žijú samostatne a pri lození zožerú aj iné druhy rastlín ako sú Veronica, Sucissela, Lonicera a pod.
Živné rastliny: Scabiosa columbaria, Succisa pratensis.
Kukla: Biela, strakatá kukla s množstvom čiernych a oranžových škvŕn je zavesená hlavou nadol na rastline. Štádium kukly je zhruba 2 týždne.
Prezimovanie: V štádiu malej húsenice.
Rozšírenie: Palearkt.