Hnedáčik osikový
Biotop: Svetlé listnaté a agátové lesy, ich okraje, cesty a čistiny.
Čas výskytu imága: Od polovice mája do konca júna, len v jednej generácii v roku.
Status / Početnosť: Vzácny druh.
Biológia motýľa: Motýle lietajú cez deň nad lesnými cestami. Často plachtia a ich let je veľmi pomalý. Radi sadajú na listy stromov a kríkov na ktorých sa slnia. Motýle sa liahnu doobeda a niekedy ich možno nájsť na trávach ako si sušia krídla. Tiež radi sajú z rôznych kvetov ako sú ostružiny, mrkvovité, vtáčí zob a samce aj na vlhkej zemi. Samičky po spárení kladú svoje vajíčka na mladé stromy jaseňa alebo vtáčieho zobu. Samice vyberajú pre znášky hlavne polo zatienené rastliny. Vyberajú si listy kde práve svieti slnko. Vajíčka sú kladené spolu v jednej veľkej znáške odspodu listu.
Vajíčko: Spočiatku žlté, vertikálne rebrované vajíčko mení s postupom času farbu na hnedú a liahne sa zhruba za 15 dní.
Húsenica: Húsenice si po vyliahnutí ihneď zhotovujú z vlákna hniezdo, v ktorom spolu žijú. Po druhom zvliekaní opúšťajú materský strom a zliezajú na zem, kde si v suchom opadanom listí a vo vegetácii zhotovujú spoločné hniezda v ktorých prezimujú. Húsenice sa prebúdzajú zavčasu na jar, kedy sa najprv húževnato slnia a pijú vodu, aby tak načerpali energiu a vodu do organizmu. Potom lozia po lokalite a hľadajú rastliny, ktoré sú vhodné na ich konzumáciu. Žerú na rôznych rastlinách ako sú napr. Ligustrum, Lonicera, Plantago, Veronica, Scabiosa atď. Teraz už žijú úplne samostatne. Pred kuklením si opriadajú miesto, kde sa zavesia a zakuklía sa.
Živné rastliny: Fraxinus spp., Ligustrum.
Kukla: Biela, strakatá kukla s množstvom čiernych a oranžových škvŕn je zavesená hlavou nadol na rastline. Štádium kukly je zhruba 2 týždne.
Prezimovanie: V štádiu malej húsenice.
Rozšírenie: Palearkt.