Žltáčik rešetliakový
Biotop: Lužné lesy, okraje lesov a čistiny, okraje vodných tokov, tiež predmestia a prilieta aj do záhrad, kde navštevuje rôzne kvety.
Čas výskytu imága: Od júla do konca mája nasledujúceho roku v jednej dlhej generácii.
Status / Početnosť: Hojný druh.
Biológia motýľa: Žltáčik rešetliakový patrí medzi naše prvé jarné motýle a možno ho vidieť už v marci pri prvom oteplení. Motýle zimujú medzi opadaným lístím alebo v rôznych stálo zelených kroch, kde sú svojím tvarom a sfarbením dokonale maskované. Párenie nastáva na jar, kedy samce lietajú po lesných cestách a čistinách hľadajúc samičky. Párik motýľov predvádza svadobný let, pričom vyletujú spolu vysoko k oblohe a zase sa spúšťajú k zemi až konečne samica usadne na list a pootvorí krídla. Kopulujúci pár sa pári niekedy až 48 hodín. Samičky po kopulácii znášajú vajíčka jednotlivo na spodnú stranu najmladších lístkov. Vyberajú si najmä mladé stromy do výšky jedného metra, ktoré sú čiastočne zatienené na záveternom mieste.
Vajíčko: Žltobiele podlhovasté vajíčko sa liahne zhruba za 10 dní.
Húsenica: Húsenica je zelená a väčšinou sedí na stredovej žilke listu. Miesta kde sedí si opriada vláknom. Aj keď je veľmi dobre maskovaná, väčšina húseníc sa nedožije dospelosti, lebo sú značne napádané parazityckými blanokrídlovcami.
Živné rastliny: Rhamnus frangula, Frangula alnus.
Kukla: Zelená kukla s postrannou žltou čiarou je upevnená na stonke a opásaná vláknom okolo tela. Liahne sa približne o týždeň.
Prezimovanie: V štádiu motýľa.
Rozšírenie: Palearkt.