Očkáň metlicový
Biotop: Suché borovicové lesy, vyprahnuté stepi, krovinaté stráne a piesočnaté duny.
Čas výskytu imága: Od konca júna do polovice septembra, v jednej generácii v roku.
Status / Početnosť: Nehojný až vzácny druh.
Biológia motýľa: Motýle sú veľmi plaché a rýchlo vyletia zo zeme pri vyplašení. Samce majú teritoriálne správanie. Motýle často sedávajú na kmeňoch stromov hlavou nadol alebo v suchej tráve na zemi, kde sú svojim sfarbením dokonale maskované. Počas horúcich dní sajú na kvetoch materinej dúšky. Tiež s obľubou sajú na poranených stromoch vytekajúcu miazgu a zlietavajú sa aj na zvieracie exkrementy. Samček prenasleduje samicu pokiaľ nezosadnú na zem. Samček potom pootvorí krídla a nakláňa sa bližšie ku samici až napokon zavrie jej tykadla do svojich predných krídiel, na ktorých sa nachádzajú vonačkové žľazy. Samcovými feromónmi opojená samica je ochotná sa páriť. Kopulácia trvá zhruba 45 minút. Samičky kladú vajíčka až na konci leta, kedy zosadajú na zem a lozia po vyhriatom piesku. Vyberajú si menšie trsy živnej rastliny, ktoré rastú v piesku alebo medzi kameňmi na slnečnom mieste. Samička ohne bruško pod seba a pohybom dopredu prilepí jedno vajíčko na list trávy.
Vajíčko: Žltkasto biele, okrúhle vajíčko je kladené jednotlivo na spodné listy, steblá alebo suché časti trávy. Liahne sa zhruba za 20 dní.
Húsenica: Húsenica najprv skonzumuje svoj vaječný obal a potom prelieza do trávy. Prezimuje po druhom zvliekaní, kedy zalieza hlboko do trsu trávy a tam hibernuje pri zemi. Na jar sa prebúdza a žerie hlavne mladé jarné výhonky. Je aktívna len v noci. Cez deň sedí ukrytá v trse trávy alebo vedľa neho v suchej vegetácii.
Živné rastliny: Festuca ovina.
Kukla: Červenohnedá kukla je umiestnená v riedkom zámotku v zemnej komôrke plytko pod zemou. Štádium kukly sú zhruba tri týždne.
Prezimovanie: V štádiu mladej húsenice.
Rozšírenie: Palearkt.