Lišaj mliečnikový
Biotop: Suché lúky, stepi, vyprahnuté krovinaté stráne a okraje suchých, svetlých lesov.
Čas výskytu imága: Máj, jún a potom ešte v septembri, v dvoch generáciách v roku.
Status / Početnosť: Pomerne hojný druh.
Biológia motýľa: Motýle sú aktívne za súmraku a v noci, kedy opeľujú množstvo trúbkovitých kvetov. Občas prilietajú aj na svetlo. Krátke párenie nastáva okolo polnoci alebo nad ránom. Motýle cez deň sedia vo vegetácii a pri vyrušení rozprestierajú predné krídla a ukazujú pestro sfarbené zadné krídla, ohýbajú bruško a robia skackavé pohyby.
Vajíčko: Vajíčka sú kladené jednotlivo alebo v malých skupinkách na listy a kvety živných rastlín. Svetlozelené, lesklé vajíčka sa liahnu zhruba za 5 až 8 dní, podľa teploty.
Húsenica: Húsenica je spočiatku čierna a uprednostňuje najmladšie lístky a kvety. Neskôr už požiera všetky lístky a často zožerie celú rastlinu dohola. Je veľmi heliofilná a často sa vyhrieva na rastline alebo pri zemi, na piesku a podobne. Vyskytuje sa v mnohých farebných formách. Húsenica je jedovatá, čo znázorňuje aj svojím pestrým sfarbením. Žerie cez deň aj v noci a veľmi rýchlo rastie. Pri podráždení vyvrhuje zvyšky nestrávenej potravy spolu so slinami a švihá s hlavou so strany na stranu.
Živné rastliny: Euphorbia cyparissias, Euphorbia spp.
Kukla: Žltohnedá, strakatá kukla je uložená v opradenej zemnej komôrke plytko pod zemou alebo v koreňoch tráv.
Prezimovanie: V štádiu kukly.
Rozšírenie: Palearkt (z Európy až po Čínu) a nearkt (zavlečený do severnej Ameriky).