Papriadkovec balkánsky
Biotop: Lesostepi, krovinaté stráne, pasienky a suché, vyprahnuté lúky a niekde aj pobrežné oblasti.
Čas výskytu imága: Od konca septembra do novembra, len v jednom pokolení v roku.
Status / Početnosť: Nehojný až vzácny, ale na lokalitách výskytu pomerne hojný druh.
Biológia motýľa: Motýle sa liahnu navečer. Samice začínajú vábiť samcov okolo polnoci. Sedia na stonkách vo vegetácii a čakajú na prílet samcov. Tie lietajú rýchlim a kľukatým letom, nízko nad vegetáciou. Obe pohlavia tiež prilietajú za svetlom. Hlavná aktivita oboch pohlaví je až po polnoci do skorých ranných hodín.
Vajíčko: Hnedošedé, strakaté vajíčka majú tmavú bodku v strede mikropilárneho otvoru. Sú kladené v menších prstencových znáškach okolo stoniek suchých rastlín.
Húsenica: Húsenice sa liahnu zavčasu na jar už v marci/apríli a príležitostné nočné mrazíky im nevadia. Cez deň sa radi slnia na slnku. Do posledného zvliekania žerú na rastlinách vo dne aj v noci. Po poslednom zvliekaní sa cez deň ukrývajú na zemi medzi rastlinstvom a za potravou vyliezajú až v podvečer alebo keď je zamračené. Rastú pomerne rýchlo. Pred kuklením dlho vandrujú pokiaľ nenájdu vhodné miesto na zakuklenie.
V zajatí sa chovajú veľmi ľahko. Najviac im vyhovuje chov na predpestovanej púpave vo väčších nádobách vonku.
Živné rastliny: Taraxacum, Leontodon, Hieracium, Sonchus.
Kukla: Červenohnedá kukla je umiestnená plytko v zemi, v zemnej komôrke. Môže byť tiež uložená voľne pod machom a vegetáciou.
Prezimovanie: V štádiu vajíčka.
Rozšírenie: Palearkt (z Európy až po Ural).