Bielopásovec jednoradový
Biotop: Lesostepi, výslnné pasienky, vinice a krovinaté stráne s porastom živnej rastliny. Tiež výslnné okraje svetlých lesov a záhrady.
Čas výskytu imága: Máj, jún a potom ešte v auguste, v dvoch generáciách v roku.
Status / Početnosť: Na Slovensku veľmi vzácny druh.
Biológia motýľa: Motýle možno vidieť ako plachtia na okrajoch lesov a sadajú na konáre stromov alebo na rôzne kvety. Sú značne heliofilné a ako jediné z Európskych bielopásovcov preferujú výslnné miesta, aj pre kladenie vajíčok. Samce majú teritoriálne správanie.
Vajíčko: Samičky kladú žltkasté vajíčka jednotlivo na vrchnú stranu listov živných rastlín.
Húsenica: Húsenička po vyliahnutí skonzumuje najprv obal z vajíčka, z ktorého sa vyliahla a potom vylezie na špic listu. Odtiaľ postupne žerie z jednej a druhej strany stredovej žilky smerom ku stonke listu. Sedí na obnaženej a opradenej stredovej žilke ,,anténke,,. Húsenička žerie prevažne v noci a miesta kde sedí a kade lozí si neustále opriada vláknom. S príchodom chladnejších jesenných dní si začne zhotovovať skrýšu na prezimovanie, takzvané ,,hibernakulum,,. Je vyrobené zo stočeného a opradeného kúska listu, ktorý je prichytený k halúzke. V tejto trubičke prečká zimu. Na jar sa prebúdza a dokončuje vývoj. Pred kuklením mierne zhnedne.
Živné rastliny: Lonicera spp.
Kukla: Zelenohnedá, rožkatá kukla visí pripevnená za kremaster hlavou dolu na stonke živnej rastliny. Liahne za zhruba za 10 dní.
Prezimovanie: V štádiu mladej húsenice druhej generácie.
Rozšírenie: Palearkt.