Lymantriidae

Čeľaď Lymantriidae (Mníškovité) je v Európe (rok 2023) zastúpená 32 druhmi. Z toho na Slovensku žije 15 druhov.

Po novom sa už mníškovité (Lymantriidae) radia pod nadčeľaď Erebidae. Ja ich uvádzam samostatne iba kvôli jednoduchšej orientácii.

Sú to nenápadne sfarbené motýle, pričom väčšina lieta v noci a zopár druhov má dennú aktivitu. Samičky niektorých druhov majú zakrpatené krídla. Chlpaté húsenice sa živia rôznymi rastlinami alebo drevinami. Húsenice niektorých druhov majú dráždivé chĺpky, ktoré spôsobujú alergické reakcie. Tieto chĺpky sa nachádzajú aj v ich zámotkoch. Kuklia sa medzi rastlinstvom, pod kôrou a pod.

© 1993, Martin Jagelka

Poznámky k chovu mníškovitých:

Párenie väčšiny mníšok alebo štetinavcov je jednoduché a dá sa docieliť v húseničníku vonku alebo vnútri. Následné kladenie vajíčok je úplne bez problémové a samica ich vykladie v dóze s toaletným papierom na spodku. Vajíčka potom umiestnime do vetranej plastovej dózy a občas vlhčíme vodou.

Chov väčšiny druhov húseníc môžeme spočiatku alebo ku koncu realizovať vo vetranej plastovej dóze. Najjednoduchšie je ich ale chovať v sitách na živých stromoch. Zimujúce húsenice treba mať vonku v prirodzených podmienkach. Zimujúce vajíčka v malých sitkách, tiež vonku v tieni.

Kuklenie väčšiny druhov prebieha medzi listami, alebo rastlinstvom, prípadne pod kôrou.

vajíčka vo vetranej dóze

malinké húsenice mníšky rákosovej (Laelia coenosa) pred prezimovaním

chov húseníc štetinavca smrekového (Calliteara abietis) v site na smreku

Scroll to top