Modráčik čiernoškvrnný
Biotop: Krovinaté a kamenisté stráne, suché stepné lúky, piesočnaté duny s roztrúsenou vegetáciou, skalnaté stepi a borovicové lesy na piesočnatom podklade.
Čas výskytu imága: Od polovice júna do polovice augusta, len v jednej generácii v roku.
Status / Početnosť: Nehojný až vzácny druh.
Biológia motýľa: Náš najväčší modráčik. Motýle poletujú nízko pri zemi. Väčšinou sajú na kvetoch materinej dúšky, preletujú ponad vegetáciu a pária sa. Samičky po kopulácii kladú vajíčka jednotlivo na kvetné puky materinej dúšky.
Vajíčko: Zelenkavo-biele okrúhle vajíčko má tmavší mikropilárny otvor a je kladené jednotlivo zospodu, na kvetné puky alebo na najmladšie kvietky hostiteľskej rastliny. Liahne sa zhruba za 5 až 10 dní.
Húsenica: Húsenica sa po vyliahnutí zavŕta do kvetu kde vyžiera jeho vnútro. V tomto štádiu je kanibalistická. Húsenica sa druhy raz zvlečie a je prichystaná na adopciu mravcami. Zlezie z rastliny na zem a čaká kým ju mravce objavia. Jedná o mravce z druhu Myrmica scabrinodis alebo M. laevinodis. V mravenisku sa húsenica živí larvami mravcov, pričom stále predstiera že je jednou z nich. Prezimuje hlbšie v mravenisku a na jar vylieza tesne pod povrch.
Živné rastliny: Thymus serpyllum.
Kukla: Hladká žltohnedá kukla je uložená voľne v mravenisku v komôrke tesne pod povrchom zeme. Liahne sa zhruba za 3 týždne.
Prezimovanie: V štádiu mladej húsenice.
Rozšírenie: Palearkt.