Hnedáčik mriežkovaný
Biotop: Vyprahnuté stepi a pasienky, kvetnaté lúky a lesostepi.
Čas výskytu imága: Máj, jún, v jednej generácii v roku.
Status / Početnosť: Nehojný druh.
Biológia motýľa: Motýle lietajú za slnečného počasia, typickým trepotavým letom nízko pri vegetácii a sajú na rôznych kvetoch. Samičky po spárení kladú vajíčka zo spodnej strany listu živnej rastliny, pričom nakladú naraz aj 150 vajec do jednej veľkej znášky.
Vajíčko: Žlté, vertikálne rebrované vajíčka sa liahnu zhruba za 20 dní.
Húsenica: Húsenice si po vyliahnutí ihneď zhotovujú z vlákna hniezdo v ktorom sa ukrývajú. Vyliezajú z neho spolu a žerú tiež spolu. Sú veľmi spoločenské a takmer celý život trávia spolu. Často sa vyhrievajú na hniezde, kde svojim čiernym sfarbením absorbujú čo najviac tepla. Po štvrtom zvliekaní zliezajú na zem, kde si spriadajú hustejšie hniezdo, v ktorom má každá húsenica ešte vlastnú hodvábnu komôrku. V tomto hniezde následne prezimujú. Na jar si znovu zhotovujú spoločné hniezdo na živnej rastline. Za život si zhotovujú viacero hniezd, keďže rastliny na ktorých žijú sú pomerne malé a rýchlo ich celé skonzumujú. V dospelosti žijú jednotlivo.
Živné rastliny: Scabiosa columbaria, Plantago spp., Melampyrum, Digitalis, Lysimachia, Veronica.
Kukla: Tmavá, strakatá kukla s množstvom čiernych a oranžových škvŕn je zavesená hlavou nadol na rastline. Štádium kukly je zhruba 3 týždne.
Prezimovanie: V štádiu malej húsenice.
Rozšírenie: Palearkt.