Vidlochvost feniklový
Biotop: Lokality stepného charakteru, riedke lesostepi, lúky, tiež pohoria, horské lúky, záhrady a okraje lesov a ciest.
Čas výskytu imága: Apríl až október v dvoch ale väčšinou v troch pokoleniach v roku.
Status / Početnosť: Druh je v posledných rokoch hojnejší. V osemdesiatych rokoch
20 storočia sa vyskytoval sporadicky, kôli chemickým postrekom v poľnohospodárstve.
Dnes nepatrí na Slovensku medzi ohrozené druhy.
Biológia motýľa: Motýľ je rýchly letec. Často saje a dokonca aj kladie vajíčka za neustáleho mávania krídlami. Samce patrolujú nad výmoľami, na svetlinách a podobných miestach, kde prudkým letom zaháňajú iné samce a prenasledujú samice. Často sa tiež zlietavajú na kopcoch a vyvýšeninách kde sa stretávajú. Párenie je krátke a trvá väčšinou len pár hodín. Dopoludnía motýle sajú na vlhkej pôde a na kvetoch, prevažne modrej a fialovej farby, tiež na mrkvovitých rastlinách.
Vajíčko: Bledožlté, okrúhle, kladené jednotlivo väčšinou do kvetov a na semená živných rastlín, len veľmi zriedkavo na listy.
Húsenica: Húsenica sa liahne po zhruba dvoch týždňoch z vajíčka. Spočiatku je čierna a pripomína vtáčí trus. Neskôr je zelená a vzácne tvorí aj tmavé - čierne formy. Najprv žerie kvety a semená, neskorej prechádza na listy. Je len málo pohyblivá a väčšinu času sedí nehybne na rastline. Pri podráždení vysúva z poza hlavy oranžovú vidlicu – osmaterium, ktoré zastrašuje prenikavou citrónovou vôňou prípadných predátorov. Žije zhruba 6 týždňov, pričom sa 4 krát zvlieka.
Živné rastliny: Rôzne mrkvovité rastliny (Apiaciae).
Kukla: Zelená alebo hnedá, upevnená opaskom na stonke hlavou hore.
Prezimovanie: V štádiu kukly poslednej generácie.
Rozšírenie: Palearkt a Nearkt.