Modráčik ďatelinový
Biotop: Krovinaté kamenisté stráne, pasienky, kameňolomy, suché stepné lúky a piesočnaté duny s roztrúsenou vegetáciou.
Čas výskytu imága: Od mája do októbra, v dvoch pokoleniach v roku.
Status / Početnosť: Pomerne hojný druh.
Biológia motýľa: Veľmi pekný motýľ. Samec svojou žiarivo-modrou farbou, vyhrievajúci sa na slnku, hneď upúta pozornosť. Samička je nenápadnejšia. Motýle s obľubou navštevujú rôzne druhy kvetov. Samičky kladú vajíčka počas slnečného svitu a sú vo výbere vhodných rastlín na kladenie veľmi náročné. Za najvhodnejšie považujú nizučké, max 2 cm vysoké rastlinky, plaziace sa po zemi na teplých, slnkom vyhriatych miestach.
Vajíčko: Biele okrúhle vajíčko má tmavší mikropilárny otvor. Je kladené jednotlivo zospodu, na listy živných rastlín. Liahne sa zhruba za 14 až 20 dní.
Húsenica: Húsenica sa živí najmä mladými listami, kvetmi a semenami. Po prvom zvliekaní začína byť atraktívna pre mravce. Húsenica žerie cez deň. Večer prestáva žrať a je sprevádzaná mravcami do špeciálnych komôrok a dutín v mravenisku pod zem, kde bezpečne prečká noc. Tu sa tiež zvlieka a mravce ju strážia aj 3 dní pokiaľ sa nezvlečie. Takto možno nájsť aj viacero húseníc spolu v jednom mravenisku, keďže mravce sa o ne starajú a ochraňujú ich. Húsenice im za to poskytujú sladkú odmenu vo forme výlučkov zo svojich žliaz na poslednom článku.
Živné rastliny: Coronilla varia, Hipocrepis comosa.
Kukla: Hladká žltohnedá kukla je uložená voľne v mravenisku v komôrke. V britskej literatúre je uvádzané, že niekedy sa zakuklí aj v zemnej priehlbine, ktorú potom mravce zalepia zemou a tak kuklu chránia pred inými predátormi. Kukla poskytuje svojim ochrancom zdroj amino kyselín, ktoré vypúšťa cez miniatúrne póry. Tiež s mravcami komunikuje vŕzgavými zvukmi vydávanými zadočkovými článkami. Liahne sa zhruba za 3 týždne.
Prezimovanie: V štádiu mladej húsenice druhej generácie.
Rozšírenie: Palearkt.