SATURNIINAE
Saturniini:
Attacini:
Urotini:
Bunaeini:
AGLIINAE
HEMILEUCINAE
CERATOCAMPINAE
ARSENURINAE
Čeľaď Saturniidae je na celom svete zastúpená 1500 až 2000 druhmi. Presný počet nie je známy a každý rok sa objavujú nové druhy.
Táto čeľaď má 9 podčeľadí:
Saturniinae, Salassinae, Oxyteninae, Cercophanidae, Micragoninae, Hemileucinae, Ceratocampinae, Arsenurinae a Agliinae.
Rozdelenie rodov Saturnia, Rinaca a Caligula podľa vývojových štádií:
Rod Saturnia:
Vajíčko (ovum): Kladené jednotlivo alebo v radoch, prípadne menších skupinkách (Saturnia, Calosaturnia). Kladené v znáškach okolo halúzky (Eudia). Kladené v znáškach a prikrývané chlpmi z konca bruška samičky (Eriogyna).
Húsenica (larva): Ochlpená s tŕnistými bradavicami.
Kukla a zámotok (pupa): Kukla uložená v pevnom, hruškovitom zámotku. Zimujúce štádium.
Dospelec motýľ (imago): Vyskytuje sa hlavne na jar. Lieta v noci (Saturnia, Eriogyna), prípadne cez deň a noc (Eudia) alebo iba cez deň (Calosaturnia).
Rod Rinaca:
Vajíčko (ovum): Kladené jednotlivo alebo v radoch, prípadne menších skupinkách. Zimujúce štádium.
Húsenica (larva): Ochlpená bez tŕňov.
Kukla a zámotok (pupa): Kukla uložená v jemnom, dierkovanom zámotku.
Dospelec motýľ (imago): Vyskytuje sa hlavne na jeseň. Lieta v noci prípadne cez deň a noc.
Rod Caligula:
Vajíčko (ovum): Kladené jednotlivo alebo v radoch, prípadne menších skupinkách. Zimujúce štádium.
Húsenica (larva): Veľmi ochlpená a bez tŕňov.
Kukla a zámotok (pupa): Kukla uložená v pevnom, dierkovanom zámotku. Zimujúce štádium.
Dospelec motýľ (imago): Vyskytuje sa hlavne na jeseň, prípadne na jar alebo má viac generácií v roku. Lieta v noci.
Poznámky k chovu mimoeurópskych okáňov:
Najdôležitejšie pri chove mimoeurópskych okáňov je zistiť odkiaľ pochádzajú a tomu prispôsobiť podmienky v chove. Ak druh pochádza z tropického pralesa, bude vyžadovať teplo a primerané vlhko. Ak je zo stepných oblastí tak zase naopak sucho. Každému druhu sa snažíme vytvoriť čo najpodobnejšie podmienky ako má v prírode. Tiež musíme vedieť či daný druh má zimnú diapauzu alebo nie. A ak ju má tak pri akých teplotách bude zimovať. Niektoré druhy môžeme zimovať aj v našich podmienkach vonku, iné zase nevydržia mráz, ale potrebujú teploty len okolo nuly až do +5 stupňov celzia. Tie potom držíme buď v chladničke alebo v nevykurovanej miestnosti a občas (2 krát za mesiac) vlhčíme. Pri každom druhu si treba zistiť aké teploty panujú v jeho domovskej krajine počas zimy. Ak druh nemá žiadne zimujúce štádium, bude sa liahnuť stále počas celého roka. Niektoré tropické druhy majú tiež diapauzu, keď je v ich krajine napríklad obdobie sucha. Preto treba držať kukly v suchu pár mesiacov a potom začať vlhčiť, čo naštartuje liahnutie motýľov.
Vo všeobecnosti sa dá povedať, že holarktické druhy sa najlepšie chovajú v sitách buď na živých alebo rezaných rastlinách. Tropické druhy z pralesov spočiatku chováme v dózach s vetraním a neskôr v húseničníkoch pri stálej teplote okolo +20 až +25 stupňov celzia. Občas ich môžeme aj postriekať vodou, ale iba v zimnom alebo suchom letnom období keď listy živnej rastliny obsahujú menej vody.