Ostrôžkár brezový
Biotop: Okraje lesov a čistiny, okraje vodných tokov, krovinaté stráne, tiež pasienky a záhrady.
Čas výskytu imága: Od júla do septembra, v jednej generácii v roku.
Status / Početnosť: Pomerne hojný druh.
Biológia motýľa: Je naším najväčším ostrôžkárom. Aj keď druh možno považovať za hojný, motýľa uvidíme len veľmi zriedkavo. Motýle sa zdržiavajú v korunách majestátnych stromov, kde sajú medovicu z vošiek a tiež sa tu aj pária. Samičky po spárení pijú na vytekajúcej miazge a tiež na kvetoch. Väčšinu svojho života strávia kladením vajíčok, ktoré umiestňujú na vetvičky hostiteľských kríkov, pričom vyberajú väčšinou rázsochy mladých vetvičiek alebo tam, kde vyrastá jednoročná vetvička z dvojročného dreva. Preferujú hlavne menšie kríky na slnečnom mieste na záveternej strane.
Vajíčko: Biele okrúhle vajíčko je kladené väčšinou jednotlivo alebo aj dve až tri pri sebe.
Húsenica: Húsenica sa liahne zavčasu na jar a najprv zavŕta do puku a živí sa mladými lístkami v puku. Neskôr si upradie z vlákna podušku na spodnej strane listu, kde sedí cez deň. Večer vylieza na okolité vetvičky prijímať potravu. Žerie listy a ako rastie, opriada si stále nové a nové lístky na ktorých sedí. Pred kuklením zhnedne a zlezie na zem kde si hľadá miesto na kuklenie.
Živné rastliny: Prunus spp.
Kukla: Strakatá, tmavohnedá kukla je umiestnená a na zemi medzi zvyškami rastlín. Kukla pri vyrušení vydáva zadočkovými článkami vŕzgavé zvuky, s ktorými pravdepodobne komunikuje z mravcami.
Prezimovanie: V štádiu vajíčka.
Rozšírenie: Palearkt.