Vretienka ranostajová
Biotop: Kamenisté stráne prevažne na vápencovom podklade, stepi, kameňolomy a tiež okraje lesov, ciest a dedín.
Čas výskytu imága: Od júna do polovice augusta, len v jednom pokolení v roku.
Status / Početnosť: Nehojný až vzácny druh.
Biológia motýľa: Motýle lietajú pomalým, priamočiarym letom ponad vegetáciu. Často sajú a odpočívajú na kvetoch bodliakov, chrastavcov alebo nevädzí. Sú aktívne cez deň. Kopulácia nastáva neskoro poobede, kedy samičky vábia samcov feromónmi.
Druh vytvára 4 farebné rasy, ktoré sa vyskytujú oddelene od seba.
Vajíčko: Žlté, podlhovasté vajíčka sú kladené v znáškach na spodnú stranu listov živných rastlín. Liahnu sa zhruba za 7 až 12 dní.
Húsenica: Húsenica je málo pohyblivá a väčšinu času nehybne sedí na opradenom liste. Po druhom zvliekaní prestáva žrať a zalieza do prízemnej vegetácie, kde si opradie miesto na liste a začína hibernáciu. Prebúdza sa na jar kedy dokončuje svoj vývoj. Určité percento húseníc zimuje dva razy, pričom každý rok je to iný počet húseníc. Záleží to zrejme od kvality a množstva stravy, keďže húsenice obľubujú hlavne mladé a čerstvé listy ranostaja. Keď je stravy nedostatok alebo sú listy už príliš staré, húsenice začnú hibernáciu a počkajú si ešte jeden rok do ďalšej jari. Tak ako motýľ, aj húsenica je jedovatá a preto ju väčšina predátorov nežerie. Svoju jedovatosť znázorňuje kontrastným sfarbením. Pri vyrušení sa stáča do klbka, padá na zem a s otvorov na tele vylučuje kvapky nepríjemne páchnucej jedovatej (kyanidovej) tekutiny.
Živné rastliny: Coronilla varia.
Kukla: Čierna kukla je umiestnená v striebristo-bielom, podlhovastom, na oboch koncoch zúženom zámotku. Ten je umiestnený na suchej stonke alebo steble. Kukla sa tesne pred liahnutím motýľa vysunie zo zámotku.
Prezimovanie: V štádiu malej húsenice.
Rozšírenie: Palearkt.